Solidarne poparcie krakowianek

Dziś miała miejsce ważna konferencja, na której kobiety reprezentujące różne komitety wyborcze oraz środowiska społeczne zdecydowały się publicznie poprzeć moją kandydaturę na Prezydenta Miasta Krakowa. Mój program skoncentrowany na potrzebach kobiet, to nie tylko wyraz solidarności, ale także determinacji w dążeniu do lepszego życia dla wszystkich Pań w naszym mieście.

Wspierają mnie menadżerki, działaczki społeczne, aktywistki, radne, polityczki – kobiety nie tylko z komitetu obywatelskiego, ale również te, które kandydowały z komitetów wyborczych kandydatów, którzy nie przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich w Krakowie. Pani Urszula Majcher- Legawiec, Pani Iwona Sewiło,  Pani Agnieszka Żołądź,  reprezentujące KW Andrzeja Kuliga, Pani Renata Kozłowska – Kustra i Pani Anna Kornecka reprezentujące KW Stanisława Mazura, Pani Marta Burzyńska i Pani Nina Sapa reprezentujące KW  Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga i Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050  Szymona Hołowni PSL, Pani Joanna Hańderek i Pani Monika Frenkiel reprezentująca KW Nowej Lewicy.

Razem znaleźliśmy wspólną nić porozumienia, oraz wspólne elementy mojego programu z  postulatami kobiecymi, sprawami społecznymi, edukacyjnymi, sprawami dotyczącymi  osób starszych i niepełnosprawnych, a także z obszaru bezpieczeństwa.

Jednym z kluczowych punktów naszego programu są bezpłatne żłobki dla każdego mieszkańca Krakowa. Chcemy sprawnie budować nowe żłobki i wprowadzić program bezpłatnych miejsc, aby wspierać kobiety w szybszym powrocie na rynek pracy. Nasza propozycja zakłada również zwiększenie dostępu do przedszkoli samorządowych poprzez utworzenie funduszu przedszkolnego i lepszą współpracę z prywatnymi przedsiębiorcami. Zadbamy także o edukację, która potrzebuje rozwagi, namysłu i spokoju. Zajmiemy się bezpieczeństwem zarówno fizycznym jak i psychicznym dzieci i młodzieży. Dokonamy uporządkowania w zakresie edukacji specjalnej.

Kolejnym ważnym elementem naszego programu jest wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości kobiet. Planujemy organizację tzw. miękkich i twardych szkoleń, w formie  on-line i stacjonarnych, aby umożliwić kobietom rozpoczęcie czy też rozwój własnej działalności gospodarczej.

Nie zapominamy także o zdrowiu kobiet. Stworzymy całodobowy, ogólnodostępny gabinet opieki ginekologicznej oraz zapewniamy bezpłatne badania profilaktyczne i szczepienia, aby każda kobieta mogła skorzystać z niezbędnej opieki.  Gabinet ten zapewni kobietom przestrzeń do rozmowy z wykwalifikowanymi lekarzami, którzy mogą udzielić im informacji i wsparcia w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia. Obecność lekarzy bez klauzuli sumienia wyeliminuje ryzyko dyskryminacji lub odmowy udzielenia pomocy ze względów religijnych czy moralnych.

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet jest także naszym wspólnym celem. Powołamy pełnomocnika ds. równego traktowania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zadbamy o bezpieczeństwo kobiet poprzez zaprojektowanie  rozwiązań infrastrukturalnych i transportowych, zwrócimy szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa kobiet wracających nocą. Przeszkolimy strażników miejskich, pracowników komunikacji miejskiej i innych służb miejskich na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. To nasz wspólny cel, aby nasze miasto było bezpiecznym miejscem dla wszystkich kobiet.

Dziękuję wszystkim Paniom za wyrażone poparcie. Nasza wspólna determinacja i zaangażowanie są motywacją do kontynuacji naszych działań na rzecz lepszego, bardziej przyjaznego Krakowa dla kobiet.