Postulaty programowe dla seniorów

W 2022 roku, 20% populacji Krakowa stanowili seniorzy. Według oceny Unii Europejskiej, Kraków to także jedno z tych miast, które niestety szybko się starzeją. W związku z tym, musimy zrobić wszystko, aby naszym seniorom zapewnić jak najlepsze życie. Bardzo mnie cieszy, że na poziomie centralnym ustawa o bonie senioralnym jest już prawie gotowa. Jako kandydat na prezydenta, przygotowałem również propozycje dla krakowskich seniorów. Przede wszystkim program zindywidualizowanej opieki nad seniorami w miejscu zamieszkania. Do tego oczywiście wykorzystamy bon, który będzie ogromnym wsparciem.

Rozwiązanie zostały zaprezentowane na wspólnej konferencji z udziałem Pani Minister do spraw Polityki Senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz oraz Pierwszej Wicewojewody Małopolskiej Elżbiety Achinger.

Po konferencji prasowej odbyło się spotkanie i dyskusja z przedstawicielami środowisk seniorów.

Postulaty programowe dla seniorów:

  • Realizowany na szeroką skalę miejski programu opieki indywidualnej, dużo bardziej zaawansowanej niż obecnie i z wykorzystaniem nowych technologii.
  • Wprowadzenie systemu opiekunów codziennych dla seniorów, którzy pomagać będą w załatwianiu najważniejszych spraw życia codziennego i sprawdzać stan zdrowia seniora.
  • Podwyższenie pensji dla asystentów i opiekunów medycznych osób niesamodzielnych.
  • Rozwój programu Centrów Aktywności Seniora – uruchomienie w ciągu pierwszego roku prezydentury nowych Centrów Aktywności Seniora tam gdzie ich najbardziej brakuje czyli w Czyżynach, Swoszowicach i na peryferyjnych osiedlach Wzgórz Krzesławickich (w każdej z tych dzielnic jest tylko jeden).
  • Zapewnienie środków na granty dla innych stowarzyszeń seniorów – CAS’y nie mogą być jedynymi beneficjentami środków.
  • Zapewnienie pół miliona zł rocznie na finansowanie przedsięwzięć Rady Seniorów na projekty skierowane do krakowskich seniorów.
  • Rozwój Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej, w który zaangażowana zostanie młodzież, szczególnie do tworzenia stron internetowych, prowadzenia mediów społecznościowych i warsztatów komputerowych.
  • Przeprowadzenie miejskiej akcji informacyjnej skierowanej do seniorów mającej przeciwdziałać wyłudzeniom, bo zbyt wielu krakowskich seniorów pada ofiarą złodziei.
  • Skończenie z problemem tzw. “niewolników czwartego piętra”, czyli seniorami uwięzionymi w swoich domach, na wysokich piętrach w blokach bez wind. Stworzenie programu wspierającego budowę wind w budynkach, gdzie jest taka możliwość dzięki lepszemu wykorzystaniu środków z Funduszu Dostępności.
  • Rozbudowa systemu miejskich toalet, aby seniorzy mogli bez obaw udawać się na dłuższe spacery. Na koniec kadencji toalety powinny znajdować się w każdym miejskim parku.